Dolina Białego różni się od pozostałych tatrzańskich dolin. Znajduję się pomiędzy masywami Krokwi i Sarniej Skały. Dolina Białego, często jest odwiedzana przez turystów ale nie uczęszczają tam tłumy w porównaniu do Doliny Strążyskiej. W latach 50 XX wieku utworzono tam Rezerwat ścisły. W 1965 rezerwatowi nadano nazwę po leśniku i rzeczniku utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego – Stanisławie Sokołowskim.Roślinność Doliny charakteryzuje się typową roślinnością regla dolnego (buk, jodła, świerk) a także występują tu rzadkie gatunki roślin (sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, gnidosz Hacqueta i irga kutnerowata). Na zboczach skalnych występuje kosodrzewina a w górnych partiach – limba. Klimat Doliny Białego, jest specyficzny. Jest tam dosyć chłodno ze względu zacienienia Doliny przez masyw Giewontu. Dlatego piętra roślinności w tym rejonie są obniżone. Ciekawostką jest iż, w latach 50 XX wieku wydobywano tam uran wykuwając w zboczu dwie sztolnie.
Wybierając się na spacer w Dolinę Białego do wodospadu, wystarczy poświęcić godzinkę, by poczuć niezwykłość tego miejsca. Zachwycający jest również potok płynący przez Dolinę Białego. Potok płynie tuż przy ścieżce wiec jest bardzo dobrze słyszalny i widoczny dla oczu turystów.
Szlaki turystyczne:
- Szlak żółty – wiedzie wylotem doliny, wzdłuż Białego Potoku i zboczami Igły do Ścieżki nad Reglami. Przejście wynosi około 1h.
- Szlak czarny – rozpoczyna się w Kuźnicach (Ścieżka nad Reglami), prowadzi ona przez Przełęcz Białego gdzie krzyżuje się z żółtymi szlakiem a później przez Czerwoną Przełęcz na Polanę Strążyską. Czas przejścia to około 1.30h.