Przyjeżdżając do Zakopanego koniecznie trzeba odwiedzić Tatrzański Park Narodowy, który należy do jednego z 23 największych Parków na terenie Polski. Już od ponad 60 lat chroni unikalną i jedyną w swoim rodzaju wysokogórską przyrodę. Tatrzański Park Narodowy ma ponad 21 tys. ha, a jego ponad 70% powierzchni to lasy, zarośla kosodrzewiny, murawy wysokogórskie, wody i skały. Roślinność TPN charakteryzuję się tak zwaną piętrowością. Najniższe piętro to tzw. piętro reglowe: porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu, zaś regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Następne piętro to piętro kosodrzewiny – porasta tu roślinność krzewiasta zaś piętro hal to wysokogórskie murawy i charakteryzuję się bardzo bogatą roślinnością ( sasanka alpejska, goryczek, goździk lodowcowy.
W Piętrze turni rośnie najmniej roślinności np.: jaskier lodnikowy i goryczka przezroczysta. W Tatrzańskim Parku Narodowym żyje również dużo zwierząt m.in. można tam spotkać kozice tatrzańską, świstaka tatrzańskiego, jelenia, sarnę europejską niedźwiedzia brunatnego czy łasicę. Wybierając się do TPN trzeba pamiętać by się poruszać tylko po wyznaczonych ścieżkach. Prawie wszystkie ścieżki są dobrze oznakowane, niektóre trasy są zaopatrzone w klamry i łańcuchy, które pomagają turystom w bezpiecznym przejściu w razie załamania pogody. A co jakie miejsca i atrakcje zwiedzić będąc w TPN? Na pewno trzeba pójść nad Morskie Oko. Jest to największe jezioro, położone w Dolinie Rybiego Potoku. Można tam podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Tatry. Oprócz Morskiego trzeba wybrać się nad Czarny Staw. Wodospad – Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolinę Kościeliską, Pięciu Stawów i Chochołowską.
Tatrzański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, dlatego tak ważna jest jego ochrona. Będąc na jego terenie pamiętajmy by nie zakłócać spokoju żyjącym tam zwierząt, a przede wszystkim nie zaśmiecać!