Przewodnik po turystycznych szlakach w Zakopanem

Sezon turystyczny zbliża się wielkimi krokami, dlatego dla tych co uwielbiają piesze wycieczki przygotowaliśmy mały przewodnik po turystycznych szlakach w Zakopanem.

Wejście na Giewont – Giewont, chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zakopanego. Jest to szczyt w Tatrach Zachodnich, który znajduję się 1894 m n.p.m. Masyw ten składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1876 m). Od strony miasta Giewont przypomina śpiącego człowieka, to tak powstała legenda o Śpiącym Rycerzu. Znakiem rozpoznawczym Giewontu jest żelazny krzyż.

Gdy decydujemy się wybrać na Giewont, możemy skorzystać aż, z trzech szlaków. Najbardziej popularny szlak prowadzi przez Dolinę Strążyską a później przez Przełęcz w Grzybowcu. Szlak ten prowadzi obok wodospadu Siklawica ( by go dobrze zobaczyć trzeba nadłożyć około 30 minut drogi), cała droga na Giewont zajmuje około 3:10h. Drugi  szlak  również popularny prowadzi przez Dolinę Małej Łąki. Który zaczyna się w okolicach ulicy Krzeptówki. Przebiega przez Polanę Małołącką, gdzie można podziwiać przepiękne widoki podczas wędrówki. Sama droga zajmuje około 3:15h. Ostatnia droga na Giewont to szlak, który zaczyna się z Kuźnic (Doliną Kondratową na Kondracką Przełęcz). Wędrówka tym szlakiem zajmuje 2:45h.

Przez Czerwone Wierchy – Przejście po tych szczytach nie wymaga szczególnego wysiłku. Jednak trzeba zarezerwować sobie cały dzień ze względu na czas przejścia i zejścia. Szlak prowadzi wąskimi ścieżkami sąsiadującymi z urwiskami opadającymi kilkadziesiąt metrów w dół. Dlatego trzeba zachować ostrożność również z powodu silnych wiatrów.  Dość łatwe przejście jest przez Kasprowy Wierch. Drugi szlak prowadzi z Doliny Kościeliskiej przez Tomanową Dolinę. Przejście zajmuje około 4h.

Wokół Doliny Chochołowskiej – Jednym z najpopularniejszych szczytów jest Wołowiec, który wznosi się na wysokości 2 064 m n.p.m. Tam prowadzi  szlak widokowy przez Grzesia (1 653 m) i Rakoń (1 879 m). Tatry Zachodnie mogą szczycić się kilkoma szlakami, które mają powyżej 2 tysięcy metrów. Trasy te znajdują się wokół Doliny Chochołowskiej. Szlak prowadzi z Wołowca dalej Górną Granią przez Jarząbczy Wierch (2 137 m), Kończasty Wierch (2 002 m) na Starobociański Wierch (2 176 m ). Alternatywą jest droga, którą można wyruszyć to  Starobociańska Dolina, gdzie dojdziemy do Siwej Przełęczy a później na Błyszcz (2 159m) oraz Bystrą 2 248 m n.p.m. Ostatni szczyt jest najwyższy w Tatrach Zachodnich. Ten ostatni jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich, położonym na granicy polsko – słowackiej.

Przez Morskie Oko na Rysy – Morskie Oko jest najbardziej odwiedzanym miejsce przez turystów z całego świata. Te polodowcowe jezioro leży w Dolinie Rybiego Potoku, który swoja nazwę zawdzięcza dużemu zarybieniu. Nad nim rozciąga się widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Żabie Szczyty i Mnicha. Lecz turystyczne szlaki prowadza tylko na Rysy. Ten najwyższy szczyt w Polsce wznosi się na wysokość 2 499 m n.p.m. Szlak na Rysy prowadzi wokół Morskiego Oka,  dalej nad Czarny Staw a potem żlebem w górę.Niebezpieczna jest końcówka szlaku, dlatego została wyposażona w łańcuchy, które na pewno ułatwią wspinaczkę.

Kasprowy Wierch – Najbardziej popularne wśród turystów miejsce w Tatrach, pomimo iż, mało kto decyduje się na pieszą wędrówkę szlakiem. Najbardziej popularny jest wjazd na szczyt kolejką górską. Decydując się na piesze wejście na Kasprowy Wierch, trzeba iść szlakiem który, prowadzi  Doliną Bystrej. Trasa w górę zajmuje około 4h. Wysiłek rekompensuje przepiękna panorama Zakopanego, dolin w tatrach słowackich i Tatr Wysokich.

To były przykłady najbardziej popularnych a przy tym widokowych szlaków w Tatrach. Chcieliśmy je bardziej przybliżyć wszystkim tym którzy planują przyjazd do Zakopanego!